Pasterka – harmonogram mszy i historia eucharystii

W świecie rzymskokatolickim, a tym bardziej w Polsce, msza św. o północy z 24 na 25 grudnia, czyli tzw. pasterka, stała się nieodłącznym elementem obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Prezentujemy państwu harmonogram pasterek w regionie, by ułatwić znalezienie odpowiedniej godziny i świątyni dla siebie, ale także historię powstania celebrowania tej mszy.

Etymologia

Pasterka – tak na Zachodzie nazwano mszę św., w noc Bożego Narodzenia, która ma upamiętniać chwile, kiedy pasterze usłyszeli śpiew aniołów „Chwała na wysokościach Bogu i obwieszczenie „wielkiej radości”. Tamto wydarzenie w Betlejem dokonało się nocą, o czym można wnioskować z ewangelicznego opisu: „W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoja trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła”. Dlatego właśnie Pasterka jest sprawowana nocą. Niewątpliwie zalążek tej mszy należy dostrzegać w pierwotnej betlejemskiej uroczystości, która obejmowała zarówno stacje na Polu Pasterzy, jak tez czuwanie nocne i Eucharystie w bazylice betlejemskiej. Była to Eucharystia sprawowana nocą, odmienna od mszy w pierwszym dniu święta.

Pierwsza pasterka

Po raz pierwszy istnienie celebracji w noc Bożego Narodzenia potwierdza papież Grzegorz Wielki (590-604). Zachowało się jego kazanie wygłoszone podczas takiej mszy w noc Bożego Narodzenia. Komentował w nim Ewangelię, dobraną do momentu celebracji: mówiła ona o narodzeniu Jezusa w Betlejem i pasterzach, którzy, odbywając straż nocna nad stadem, usłyszeli dobra nowinę o tym, co wydarzyło się w Mieście Dawidowym. Zaznaczał na początku homilii: „Ponieważ z łaski Pana mamy dziś odprawić trzy uroczyste msze, na temat Ewangelii nie możemy mówić długo”. Powyższe słowa papież wypowiedział podczas pierwszej sprawowanej mszy Bożonarodzeniowej.

Dalsza historia

Odtąd msza w noc Bożego Narodzenia weszła do rzymskich ksiąg liturgicznych, jak świadczy Sakramentarz gelazjański, ukazujący liturgię rzymska, VII wieku. Wyraźnie wymienia on msze papieską, w nocy (in nocte) z 24 na 25 grudnia, a także inne: o świcie i w dniu święta. Odtąd księgi liturgiczne wspominają, nie tylko msze w przeddzień święta i w samo święto, ale podają także formularz Eucharystii w nocy (księgi liturgiczne nie precyzują, czy chodzi o północ). Ta msza stopniowo przyjęła się na całym Zachodzie. Miała jednak charakter nie tyle „wigilii” odbywanej przed wielkim świętem, ile wspomnienia nocy narodzenia w Betlejem i przybycia pasterzy do Jezusa leżącego w żłobie.

Plan pasterek w regionie

Śrem

 • Parafia Najświętszego Serca Jezusa – pasterka o godz. 24.00
 • Wieczorna Msza św. w kościele Mądrości Bożej i w Pyszącej o g.20.00, w kościele Mądrości Bożej o g.22.00 i Pasterka o g.24.00
 • Msze św. świąteczne będą odprawiane o godz. 22.00 w Kościele Pofranciszkańskim i w Mechlinie. O północy Pasterka we Farze.
 • Parafia bł. Michała Kozala: Pasterka o 24.00
 • Parafia św. Jana Dukli: Pasterka o godz.: 22.00.

Jaszkowo

Pasterka w Jaszkowie o godzinie 22.00. Pasterka w Manieczkach o godzinie 24.00.

Zaniemyśl

Pasterki – u św. Wawrzyńca o godz. 22:00, u Matki Bożej o północy w Lucinach o 22:00.

Gostyń

Filipini Gostyń. W wieczór wigilijny bazylika będzie otwarta od godz. 22.00 a o godz. 23.30 nasza Świętogórska Orkiestra zagra dla nas kolędy. O godz. 24.00 rozpoczniemy Pasterkę Bożonarodzeniową.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gostyniu: Pasterka w kościele parafialnym o godz.: 22.00 i 24.00 w Czachorowie o godz. 21.00

Parafia pw. bł. Edmunda Bojanowskiego – Liturgiczny obchód Bożego Narodzenia rozpoczniemy od Pasterek o godz.20.30 oraz 22.00 

Kórnik

Msze Pasterskie: Rodzinna z udziałem dzieci o godz. 20:00 w naszej świątyni, w kaplicy św. Stanisława w Pierzchnie o godz. 22:00 i o godz. 24:00 w naszej świątyni u Wszystkich Świętych.

O godz. 21.00 w Czmońcu i w Radzewie Msze św. – pasterskie. Pasterka o północy w Kościele w Bninie.

Dolsk

Msza św. z Bożego Narodzenia o godz. 21.30 oraz Pasterka o 24.00.

Brodnica

Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy

Pasterki: w Szołdrach o 22:00 w Brodnicy o 24:00.

Czempiń

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu: msze św. Pasterki o godz. 22.00. i 24.00, w Borowie o godz. 21.00., w Gorzyczkach o godz.22.00.

Kościan

Parafia Ducha Świętego

 • Stary Lubosz – Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej godz. 20.00
 • Kościół Pana Jezusa (Plac Niezłomnych w Kościanie) godz. 22.00 i 24.00

Parafia Jana Pawła II godz. 22.00 i 24.00

Parafia NMP Wniebowziętej w Kościanie (fara)

 • Kościół farny: godz. 20.00 i 24.00
 • Kaplica w „Sanatorium” godz. 20.00
 • Kokorzyn – Kościół pw. Bożego Ciała godz. 22.00

Parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego godz. 22.00 i 24.00

 • Widzieszewo – Kościół pw. św. Jana Chrzciciela godz. 20.00

Benedyktyni Lubiń

Parafia pw. Narodzenia NMP w Lubiniu – pasterka 24.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *