Gostyń pamięta o ofiarach publicznej egzekucji na rynku

W Gostyniu upamiętniono 84. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli miasta i okolic. Przedstawiamy relację z soboty (21 października).

W tym roku obchodzimy 84. rocznicę tragicznej egzekucji 30 mieszkańców Gostynia i okolic, dokonanej przez okupanta niemieckiego. Uroczystość miała miejsce w sobotę (21 października) o godz. 11:00 i została zainaugurowana mszą świętą w intencji ofiar zbrodni niemieckiej. Natomiast o godz. 12:00 na rynku pod Pomnikiem Rozstrzelanych odbyła się patriotyczna część wydarzenia, na której przemówił burmistrz Gostynia oraz złożono wieńce i zapalono znicze. 

Operacja ,,Tannenberg’’ została przeprowadzona w 1939 roku na ziemiach polskich przez niemieckie grupy operacyjne Einsatzgruppen. Była to jedna z pierwszych zaplanowanych na masową skalę eksterminacji w okresie II wojny światowej. 

19 października 1939 roku rozpoczęły się w Wielkopolsce aresztowania polskich działaczy politycznych, weteranów powstania wielkopolskiego i śląskiego, urzędników, ziemian, nauczycieli, znanych działaczy społecznych. Aresztowani ludzie mieli zostać pozbawieni życia. Po wielu trudach badaczom udało się ustalić, że sprawcami egzekucji w Gostyniu, Krobi i Poniecu były oddziały Einsatzkommando 15 (2/VI), wchodzące w skład grupy operacyjnej Einsatzkommando VI. Dowodził nim bezpośrednio Strurmbannführer SS Franz Sommer.

Aresztowano 40 mieszkańców Gostynia i okolicy. W publicznej egzekucji zginęło 30 spośród nich: Antoni Gościniak, Antoni Graeve, Henryk Grocholski, Józef Hejnowicz, Mieczysław Hejnowicz, Franciszek Heyduk, Jan Jasiak, Szczepan Kaczmarek, Leon Kapcia, Stanisław Karłowski, Leon Kwaśny, Józef Łagodziński, Hipolit Niestrawski, Szczepan Paluszczak, Wojciech Pawlak, Stefan Pawlak, Kazimierz Peisert, Maksymilian Piątkowski, Edward Potworowski, Józef Rosik, Jan Rosiński, Stefan Skiba, Tomasz Skowron, Franciszek Staszak, Kazimierz Stryczyński, Wawrzyniec Szwarc, Franciszek Wawszczak, Roman Weiss, Kazimierz Wierachowski i Stanisław Zydorczyk.

źródło: Urząd Miejski w Gostyniu

P 43873 1
fot. Urząd Miejski w Gostyniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *