Gostyńska policja apeluje! Reagujmy, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy

Mamy taką porę roku, że na dworze robi się coraz bardziej zimno. W takiej sytuacji wiele osób jest narażonych na wychłodzenie organizmu, a najczęściej są to osoby samotne i w podeszłym wieku.

Jesień to nieprzyjemna pora roku kiedy na dworze robi się coraz chłodniej. Wiele osób jest narażonych na śmierć lub utratę zdrowia w skutku wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka głównie bezdomnych, którzy są często samotni i w podeszłym wieku. Nie należy przechodzić obojętnie wobec osoby, która potrzebuje pomocy. Można zawsze poinformować odpowiednie służby za pomocą KMZB.

Gostyńscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania pomocowe już od początku listopada, m.in. stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas interwencji policjanci odwożą potrzebujących do schroniska, do izby wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Często są to osoby nietrzeźwe siedzące na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

Policja apeluje by mieszkańcy informowali policjantów lub instytucje pomocowe o osobach, które potrzebują tej pomocy, m. in. osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach, czy też zamieszkujące pustostany. Ważne jest by również informować o osobach pod wpływem alkoholu przebywających na dworze, ponieważ nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Ponadto osoby bezdomne czy mieszkające samotnie są również narażone na pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć osoby z naszego najbliższego otoczenia, które wymagają opieki w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Policję albo osobiście im pomóc, np. w zakupach czy lekarstwach.

Istnieje możliwość poinformowania o ludziach bezdomnych używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji należy wejść w zakładkę – bezdomność, a także opisać sytuację i miejsce przebywania tych osób. Gdy widzimy niepokojącą sytuację zadzwońmy pod numery alarmowe – 112 lub 997.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *