Obwodnica drogi 434 gotowa!

Oficjalne otwarcie obwodnicy Gostynia nastąpiło w poniedziałek, 4 grudnia. Czy data przejdzie do historii?

Obwodnica Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434, którą zarządza Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest już gotowa. Należy podkreślić, że to największa inwestycja drogowa samorządu województwa wielkopolskiego, który był inwestorem. Natomiast wykonawcą zadania była firma STRABAG.

Cała inwestycja wyniosła niemal 140 mln złotych. Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej przekroczyło 118 mln zł.

Obwodnica liczy sobie 6,6 km długości i rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą Gostyń – Krajewice, gdzie miało miejsce oficjalne otwarcie. Natomiast koniec znajduje się na skrzyżowaniu z drogą Gostyń – Smogorzewo. Stamtąd można dojechać zbudowanym w 2020 roku łącznikiem do ulicy Europejskiej i dalej do ulicy Poznańskiej, która stanowi dotychczas w całości miejski fragment drogi nr 434. Całkowite wyprowadzenie tranzytu poza miasto nastąpi z chwilą oddania do użytku obwodnicy drogi krajowej nr 12, co nastąpi w roku 2025.

Wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, który był obecny na uruchomieniu obwodnicy podkreślił doskonałą współpracę z gospodarzami terenu: samorządem powiatowym oraz samorządami gmin Gostyń i Piaski. Starosta Robert Marcinkowski, burmistrz Jerzy Kulak oraz wójt Piasków Wiesław Glapka nie ukrywali, że to historyczna chwila.

Kilkadziesiąt lat marzeń, kilkanaście lat planów i wreszcie kilka lat trudnej, ale jakże owocnej realizacji

– powiedział burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

źródło: Urząd Miejski w Gostyniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *