Czy Święto Objawienia Pańskiego jest obowiązkowe? Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje o tym dniu

6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane Świętem Trzech Króli. W związku z nim nasuwa się nam kilka pytań. Osoby wierzące mogą zastanawiać się nad tym, czy ten dzień jest świętem nakazanym lub w jaki sposób oznaczyć tego dnia drzwi. Zaś dla innych ważniejszą kwestią będzie sprawa, czy tego dnia możemy zrobić zakupy w sklepie.

Czy Święto Objawienia Pańskiego jest świętem nakazanym?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 1247) Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w naszym kraju. Oznacza to, że 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Dodatkowo w wielu miejscowościach odbywają się tego dnia Orszaki Trzech Króli. W Śremie orszak wyruszy o godzinie 12:45 ze Szkoły Katolickiej w kierunku parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa.

Received 354025784076229
Orszak Trzech Króli 2023. Fot: Wiktor Chicheł

Co napisać na drzwiach w Święto Trzech Króli?

Zdania na ten temat są podzielone. Część wierzących jest zdania, że jedyna prawidłowa forma to zapis C+M+B będący skrótem od zdania „Niech Chrystus pobłogosławi dom”. Inni znaczą drzwi swoich mieszkań napisem K+M+B, który stanowi skrót od imion trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Obie formy są prawidłowe. Napis na drzwiach jest prośbą o błogosławieństwo dla domu przez wstawiennictwo świętych, których święto obchodzimy 6 stycznia. Oficjalne stanowisko Kościoła w tej kwestii znaleźć można w ,,Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, które zostało opublikowane 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą św. Jana Pawła II.

Jak poprawnie oznaczyć drzwi domu w Święto Trzech Króli? Do tego celu wykorzystuje się pobłogosławioną kredę. Na drzwiach umieszczamy inicjały trzech mędrców, pomiędzy każdym z nich pisząc znak krzyża oznaczający błogosławieństwo i datę bieżącego roku. Prawidłowy zapis w bieżącym roku kalendarzowym wygląda w sposób następujący: K+M+B 2024 lub C+M+B 2024.

Czy 6 stycznia sklepy będą otwarte?

Na samym początku należy przypomnieć, że od 2011 roku Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tego powodu większość supermarketów będzie tego dnia zamknięta. Zatem, jeśli chcemy zrobić 6 stycznia zakupy, to powinniśmy sprawdzić godziny otwarcia lokalnych małych sklepików lub sklepów należących do sieci franczyzowych, których przykładem jest Żabka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *